درباره سهباران

تیم سهباران

مختصری در مورد تیم سهباران

طرح سهباران توسط سه نفر از فارغ التحصیلان ایرانی مقطع دکترا از دانشگاه علوم و فناوری نروژ (NTNU) با بیش از یک سال مطالعه تهیه و تدوین شده و مدیریت این طرح به عهده جناب آقای دکتر احسان هوشفر عضو هیات علمی دانشکده مکانیک دانشگاه تهران است.

اقتصاد دورانی در برابر اقتصاد خطی

. در نقطه مقابل اقتصاد خطی است که عمل به آموزه‎های آن، به شرایطی مانند جوامع مصرفی می‎انجامد که در آن دور ریختن و بیشتر مصرف کردن نکاتی منفی نیست که طبعا این شرایط، مطلوبِ جامعه‎ی امروزِ ایران نیست. یکی از عناصر متضاد با اقتصاد خطی، "بازیافت" است. مفهوم بازیافت، مدیریت پسماندها و گسترش اقتصاد سبز در بسیاری از اسناد بالادستی زیست‎محیطی کشور از جمله سیاست‌های کلی ابلاغی محیط زیست ستایش و تاکید شده است. در شرایطی که بازیافت به فرهنگ تبدیل شود، مواد اولیه باارزش در چرخه تولید-مصرف-بازیافت-بازتولید باقی خواهند ماند. بازیافت بطری‎های آلومینیومی به تولید مجدد آلومینیوم مصرفی در صنایع منجر می‎شود و جلوگیری از هدرروی مواد اولیه پتروشیمیایی که تبدیل به پی.ئی.تی شده، امکان بازیافت مجدد آن‌ها را برای صنایع پلاستیکی فراهم می‎کند.

چشم انداز جهانی، الگوی ایرانی

تیم سهباران بر مبنای تجربیات موفق ودیعه‌گذاری در طرح‌های بازیافت سازماندهی شده ظروف یکبار مصرف در 38 کشور و ایالت مستقل در دنیا، طرحی سازگار با مشخصات فرهنگی و بومی ایران تهیه کرده است. این طرح تبعات مثبت زیست محیطی و اقتصادی تجربه شده و درس های آموخته شده در کشورهای دیگر را در یک سامانه ادغام کرده که با اجرای موفق آن می توان به نرخ بازگشت بالایی برای ظروف و بطری‎های یکبار مصرف دستیابی پیدا کرد.


احسان هوشفر

دکترای مهندسی انرژی از دانشگاه NTNU نروژ.

مهدی داراب

دکترای علم و مهندسی مواد از دانشگاه NTNU نروژ.

امین زاویه

دکترای طراحی و مهندسی مواد از دانشگاه NTNU نروژ.