کوکاکولا: بازیافت کامل بطری‌ها تا ۲۰۳۰

طرح ودیعه‎گذاری بر بطری‎ها در رادیو جوان
نوامبر 26, 2017

شرکت کوکاکولا، بزرگترین تولیدکننده نوشیدنی‌ها در دنیا و یکی از بزرگترین آلوده‎کنندگان محیط زیست، ادعا کرده که تا سال ۲۰۳۰ طی اقداماتی همه بطری‌ها و قوطی‌های مربوط به بسته‎بندی محصولات این شرکت را بازیافت کند.

کوکاکولا در عین حال به سهم ویژه خود در آلوده کردن محیط‌ زیست و انباشت پلاستیک در آب ها و اقیانوس‌ها اعتراف کرده است و گفته تلاش می‎کند همه محصولات خود را در بسته‌بندی‌های قابل بازیافت عرضه کند.

مدیریت کوکاکولا همچنین اعلام کرده که تلاش می‎کنند بطری‎های پلاستیکی، آلومینیومی و شیشه‎ای را “دوباره” استفاده کنند، بجای آنکه آنها را یکبار استفاده کرده و سپس بازیافت کنند. این شرکت علاوه بر نام آشنای کوکاکولا، برندهای متعدد دیگری در میان نوشیدنی‎ها و در دهه اخیر آب معدنی نیز دارد و روزانه حجم عظیمی از رباله مربوط به ظروف یکبار مصرف در دنیا که به دل طبیعت می‎رود، مربوط به محصولات این شرکت است.

در بسیاری از کشورها و شهرهای جهان، خریداران نوشابه باید مبلغی را به عنوان ودیعه یا گرویی بطری خالی بپردازند که در صورت بازیافت آن در مراکز رسمی، این مبلغ عینا به آنها بازگردانده خواهد شد.

کوکاکولا برای مدتی مدید، با اجرای چنین طرح‎هایی در دنیا به صورتی مخفیانه مبارزه کرده است، اما مدتی پیش در جریان افشای ایمیل‎های هک شده دموکرات‎های آمریکا، یک سند محرمانه داخلی کوکاکولا رسما این اقدامات را افشا کرد. حالا بعد از افشای این اقدامات، در آخرین مورد که بحث این طرح در انگلستان بوده، به نحوی عجیب و امیدوار کننده از اجرای آن حمایت کرده است.

 

منابع

بی بی سی ورلد

میل آنلاین

گرین پیس